اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی چیست؟

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی چه علائمی دارند؟

واژه ی دو قطبی به معنای دو انتها می باشد. در دنیای امروز میلیون ها نفر از اختلال دوقطبی رنج می برند. طبق آمارهای به دست آمده، حدود ۱ تا ۳ درصد از افراد در سنین بزرگسالی، در طول زندگی خود علائم مختلف اختلال دو قطبی را تجربه می کنند. زندگی برای افراد مبتلا به این اختلال به دو قطب کاملا متفاوت تقسیم می شود.

گونه های متفاوتی برای اختلال دوقطبی وجود دارد. ولی در اکثر موارد زندگی این افراد به دو قسمت شیدایی و افسردگی تقسیم می شود. در این مقاله به معرفی چند نمونه از اختلال دو قطبی می پردازیم.

علت بیماری دو قطبی

شاید با خود فکر کنید، چه علتی باعث ایجاد اختلال دو قطبی می شود؟

محققان زیادی که به بررسی اختلال دو قطبی پرداخته اند، بر این باورند که سیستم پیچیده ی مغزی انسان تاثیر بسیار زیادی در پیداش این اختلال دارد. سیستم عصبی به طور دائم با ارسال پیام های مختلف سلول های عصبی سر تا سر بدن را کنترل می نماید و اتصال میان این سلول ها را تقویت می سازد.

با انجام ام آر آی های مخصوص مشخص شده است که؛ بیماران دو قطبی دچار ناتوانی و ضعف در ترمیم مغز خود می باشند. سلول های عصبی در این افراد شبکه های غیر برنامه ریزی شده ای می سازند که می تواند علائمی مانند:

 • رفتارهای نا متعارف
 • افکار نامناسب
 • گفتارهای پراکنده
 • تفکرات وهم انگیز
 • بد گمانی و … را در فرد ظاهر سازد.

اکثر علائم مذکور تحت تاثیر ترشح نامناسب هورمون دوپامین می باشند. لازم به ذکر است عوامل متعددی در بیماری دو قطبی تاثیرگذارند و تنها یک عامل را نمی توان به این بیماری نسبت داد.

علت بیماری دو قطبی

علت بیماری دو قطبی

انواع بیماری دو قطبی

علت بیماری دو قطبی متفاوت می باشد. معمولا بررسی های پزشکی می تواند علت قطعی این اختلال را بسته به شرایط فرد و علائم ظاهری آن مشخص کند.

در زیر انواع اختلال دو قطبی را شماره گذاری و مشخصات اصلی هر کدام را بیان می کنیم:

– گونه شماره ۱

از مشخصات بارز این نوع اختلال دو قطبی، می توان به فراز و نشیب های زیاد و عمیق اشاره کرد. در افراد مبتلا به این نوع از اختلال دو قطبی، حالت های اوج فرد را جنون می نامند. معمولا این افراد حالت هایی بین زود رنجی و شکست ناپذیری دارند و در حال نوسان بین دو حالت ذکر شده هستند.

– گونه شماره ۲

اگر حالت های غالب اختلال دو قطبی را؛ افسردگی و شیدایی در نظر بگیریم. در این تیپ افراد دوران شیدایی کوتاه با شدت کم و دوره ی افسردگی طولانی تر با شدت بالاتری را تجربه می کنند.

اکثر افرادی که مدام در حال تغییر در دو بعد افسردگی و شیدایی می باشند، رسیدن به تعادل و داشتن زندگی سالم، دور از ذهن می باشد.

علائم بیماری دو قطبی

علائم بیماری دو قطبی

تاثیر اختلال دو قطبی بر مغز

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، بیمار مبتلا به این اختلال میان دو حالت متفاوت سرگردان می باشد. در مطالب زیر به معرفی علائم دو قطب؛ افسردگی و شیدایی در افراد مبتلا به این بیماری می پردازیم.

– دوره ی شیدایی

دوره ی شیدایی در این افراد به گونه ای است که می توانند باعث ظهور علائمی مانند:

 • بی خوابی
 • هجوم فکرهای رقابت
 • سریع صحبت کردن
 • استفاده از فعل های ناگهانی

و در نهایت رفتارهای پر خطر، شود. اگر این افراد در زمان مناسب به روانپزشک مراجعه نکنند و اقدامات لازم را جهت کنترل و درمان این اختلال انجام ندهند، شدت علائم مذکور بیشتر می شود و مدت زمان زیادتری طول می کشد تا فروکش کنند.

– دوره ی افسردگی

بعد افسردگی این اختلال با نشانه های مختلفی مانند:

 • کسلی و بی حوصلگی
 • نداشتن علاقه به سرگرمی و تفریح کردن
 • احساس پوچی
 • پرخوابی یا کم خوابی افراطی
 • خستگی مفرط و یا خستگی ناپذیر بودن

ظهور می کند. اگر این بعد از اختلال دو قطبی غالب باشد فرد بیشتر به فکر خودکشی و پایان دادن به زندگی خود می باشد.

چکیده مطلب

افرادی که دارای علائم اختلال دو قطبی هستند، اگر در زمان مناسب به متخصص اعصاب و روان مراجعه نمایند می توانند علت اصلی این اختلال را ریشه یابی کنند و اقدامات درمانی لازم جهت رفع علائم این اختلال و داشتن زندگی مناسب را انجام دهند.

نکته ی مهم در این مبحث این است که؛ اگر اختلال دو قطبی در زمان مناسب درمان نشود می تواند تمامی ابعاد زندگی فرد از جمله روابط اجتماعی و زندگی شخصی او را تحت تاثیر قرار دهد.

سایر مقالات ارائه شده:

پاسخ

20 − شانزده =