چگونه با همسر خود ارتباط برقرار کنیم؟!

ارتباط موثر با همسر

ارتباط موثر با همسر چگونه است؟

انسان موجودی اجتماعی است و اولین نیاز او برقرار کردن ارتباط موثر با اطرافیان است. هر انسانی در طول زندگی خود توانایی کسب مهارت های لازم جهت تقویت و بهبود روابط خود را دارد.

انسان با برقراری ارتباط با هم نوعان خود می تواند نیازهای خود را پاسخ دهد و آن ها را رفع سازد. ارتباطات انسانی دارای ابعاد بسیار گسترده می باشد. در این مقاله به بررسی ارتباط موثر با همسر که جزء ارتباطات بسیار مهم می باشد، می پردازیم. با ما همراه باشید.

طرز برخورد با همسر

طرز برخورد با همسر

راه های برقراری ارتباط موثر با همسر

رعایت یک سری نکات می تواند ارتباط شما با همسرتان را تقویت و بهبود بخشد. بطور مثال:

 • داشتن درک مناسب از خود و همسرتان (شناخت عواطف و روحیات خود و همسرتان)
 • رفع تعارض ها از طریق صحیح و مناسب
 • استفاده از راهکارهای متنوع برای بروز علاقه و صمیمیت
 • گوش دادن به حرف های همسرتان
 • صحبت کردن موثر با همسرتان و …

عوامل و موانع ارتباط صحیح با همسر

هیچ دو انسانی مانند یکدیگر نیستند. عدم درک مناسب این تفاوت از موانع ارتباط موثر با همسر می باشد. با کسب آگاهی و مهارت های لازم می توان این موانع را شناخت و آن ها را برطرف ساخت.

متاسفانه در بیشتر مواقع صحبت کردن زوجین به بحث و دعوا می انجامد. علت این امر چیست؟

 • تهدید کردن
 • تهمت زدن
 • انتقاد های تند و تیز
 • قضاوت های نادرست
 • دستور دادن
 • عدم توجه به عواطف و احساسات طرف مقابل و… از جمله موانع مضر و تاثیرگذار در روابط زناشویی می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله ی زوج درمانی مراجعه نمایید.

طرز ارتباط با همسر

هیچگاه همسر خود را تهدید نکنید. بطور مثال اگر انجام دادن و یا انجام ندادن کاری که به عهده ی همسر خود گذاشته اید، دارای عواقب و خطراتی می باشد، با لحن و رفتار مناسب او را از عواقب کار آگاه سازید.  تهدید کردن همسرتان نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه بر شدت آن نیز می افزاید.

به خاطر داشته باشید در زندگی متاهلی اغلب اشتباهات سهوی می باشد. دقت داشته باشید که انتقاد کردن به معنای نقد و بررسی اوضاع و شرایط می باشد که هم می تواند مفید واقع شود و هم مضر!!!

برای یک انتقاد موثر و کارآمد نیاز است تا شرایط مناسب انتقاد کننده و انتقاد شونده را مد نظر قرار داد.

طرز برخورد با همسر

طرز برخورد با همسر

به یاد داشته باشید استفاده از الفاظ نامناسب نه تنها ناتوانی و ضعف شما را از برقراری ارتباط صحیح، نمایان می کند بلکه باعث شدت یافتن بحث و عواقب ناگوار ناشی از آن می شود. بنابراین استفاده از برچسب هایی مانند: احمق، تنبل، بی زبون، نق نقو و … باعث عدم شناخت و درک صحیح از خودتان و همسرتان می شود!!!

لازم به ذکر است هر اشتباهی که از همسرتان سر زده باشد شما حق ندارید او را با الفاط نامناسب مورد خطاب قرار دهید. زیرا دادن لقب های نامناسب به همسرتان تنها باعث عمیق شدن شکاف میان شما و او می انجامد.

نتیجه گیری

آموزش یک سری تکنیک های ساده می تواند کیفیت ارتباطات را ارتقا بخشد. شما عزیزان می توانید با مراجعه به روانپزشک مهارت های لازم جهت برقراری ارتباط موثر با همسر و توانایی لازم جهت کنترل شرایط مختلف را کسب کنید.

پاسخ

ده − 5 =