افسردگی در نوجوانان چگونه تشخیص داده می شود؟

افسردگی در نوجوانان چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص افسردگی در نوجوانان کار مشکلی است چرا که در این سنین ، آنها نوسانات زیادی در رفتار شان دارند. یک روز مسرور، خوشحال و گستاخ و روز دیگر ساکت و کناره گیر، منزوی و تودار به نظر می آیند. مرز مشخصی بین نوسانات خلقی طبیعی نوجوانی و بیماری افسردگی وجود ندارد، اما چند نکته برای کمک به والدینی که فرزندشان افسرده است ضروری به نظر می رسد.

افسردگی در نوجوانان چگونه تشخیص داده می شود؟

افسردگی در نوجوانان چگونه تشخیص داده می شود؟

چه نوجوانانی بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی اند؟

افسردگی می تواند هر کسی را مبتلا کند اما برخی از نوجوانان بیشتر از سایرین در خطرند،

  • کسانی که سابقه مشکلات رفتاری هیجانی داشته اند.
  • کسانی که مبتلا به بیماری بیش فعالی و کمبود توجه می باشند.
  • کسانی که از سو استفاده های جنسی، عاطفی و یا جسمانی رنج می برند.
  • آنهایی که در ارتباطات اجتماعی مشکلات خاصی دارند.
  • آنهایی که به سختی با همسن و سالان خود ارتباط برقرار می کنند.

سال های نوجوانی ممکن است به طور خاصی برای این نوجوانان مسئله ساز باشد. زیرا مرحله ای حساس از زندگی است که به آنها فشار بسیار زیادی برای سازگاری با دوستانشان وارد می آورد. نوجوانانی که در بستگان نزدیکشان سابقه ارثی افسردگی دارند و یا چنانچه در گذشته دچار افسردگی بوده اند، آمادگی بیشتری برای ابتلا در نوجوانی دارند.

والدین و معلمان افراد کلیدی هستند که علائم افسردگی در نوجوانان را تشخیص می دهند و در بهترین موقعیت برای تشخیص تغییرات خلقی و یا رفتاری که شاخصی برای بیماری افسردگی است قراردارند. نوجوانان، خود به ندرت از اینکه افسرده شده اند شکایت دارند. ممکن است فقط بگویند که حوصله شان سر رفته، خسته و یا کسل هستند که اینها در نهایت علائم ویژه افسردگی نیستند، که آن را در خودشان تشخیص دهند و یا در پی کمک از دیگران برآیند. با این حال تمایل زیادی دارند که اطرافیانشان به مشکلاتشان بیشتر رسیدگی کنند، مسائل رفتاریشان را پر رنگ نکنند و در صدد کمک به آنها برآیند.

نوسانات خلقی و تغییرات رفتاری

نوسانات خلقی کوتاه مدت در بیشتر نوجوانان اتفاق می افتد که این تغییرات در خلق و رفتار، بیشترین علت رنج و سختی این سال ها می باشد و بسیاری از مواقع مانع موفقیت و پیشرفت در زندگی آنها می شود که حتی ممکن است شدت پیدا کرده و علامت بیماری افسردگی باشد.

دکتر کربلایی روانپزشک در تهران هستند. که با تجربه و مهارت بالا به درمان بیماری های روانی می پردازند. شما عزیزان می توانید جهت مراجعه و مشاوره با شماره ۲۳۲۲۶۲۶-۰۹۰۲ تماس حاصل فرمایید. و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

تحریک پذیزی و خشم:

نوجوانان افسرده نه تنها بی تحمل هستند بلکه به شدت تحریک پذیر و پرخاشگرند و از آنجایی که این مسائل اغلب درون خانواده و نسبت به اعضای خانواده اتفاق می افتد بدیهی است که منجر به تعارض و کشمکش در خانواده شود و جو نامطلوبی در خانواده به وجود آورد.

نگرانی افراطی:

نوجوان مبتلا به افسردگی، در دنیایی از اضطراب ها و نگرانی ها ست که ممکن است در این باره با کسی صحبت کند و یا سکوت کند. این نگرانی ها غالبا افکار منفی در مورد مسائل است. به طور مثال نگران این است که امکان دارد برای والدینش اتفاق بدی بیفتد.

عقب افتادن از تکالیف مدرسه:

وضعیت دشواری که برای برخی والدین پیش می آید این است که نوجوانشان علی رغم افسردگی، می تواند ساعت ها روی بازی های کامپیوتری تمرکز کند و با وجود تغییرات سریع و ناگهانی، انگیزه بالایی برای این کار دارند، که این امر، اغلب والدین را عصبانی و ناراحت می کند. این نوجوانان گاهی می گویند که این کامپیوتر، شکلی از خود درمانی برای آنها است.

سردرد ها و سایر درد ها:

سردرد  و دردهای جزئی، بخشی از زندگی روزانه است و در اغلب موارد موقتی اند و تحت تاثیر پاره ای از شرایط به وجود می آیند. نوجوانان افسرده ذهنشان را با این دردها درگیر می کنند و به این ترتیب اشتغال ذهنی دارند و نگرانند که ممکن است در آینده تبدیل به دردهای جدی شود.

اقدام به خودکشی:

بسیاری از مطالعات نشان داده است که افکار خود کشی در نوجوانی شایع است. این قبیل افکار معمولا به سرغ افرادی که نا پخته اند و رابطه ای را با فرد مهمی از دست داده اند، شکستی خورده اند و یا هر افتی داشته اند، می آیند. این افکار معمولا فراموش می شوند و منجر به اقدام خودکشی نمی شوند ولی نوجوانی که افسرده است مکررا این افکار در سرش وجود دارد. این افکار دائما وجود دارند فقط علنی نیستند. با این حال خودکشی واقعی ، کم اتفاق می افتد. رفتار های خود تخریبی مثل خوردن قرص های زیاد یا بریدن مچ دست و ساعد بیشتر دیده می شود که ممکن است شاخصی برای افسردگی باشد.

سایر مقالات بهترین روانپزشک در تهران:

چگونه افسردگی را درمان کنیم؟

چگونه اختلال وسواس را درمان کنیم؟

چه اشخاصی به روان درمانی نیاز دارند؟

پاسخ

5 − چهار =