تاثیر تبعیض جنسیتی در مردان

تاثیر تبعیض جنسیتی در مردان

به نظر شما تاثیر تبعیض جنسیتی در مردان یک جامعه چه خواهد بود؟

نابرابری جنسیتی در جامعه چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت؟

اخیرا سازمان جهانی بهداشت به این موضوع پرداخته است که؛ چگونه تبعیض جنسیتی اثرات منفی بر سلامت پسرها و مردها می گذارد؟

در گزارش سازمان جهانی بهداشت آمده است؛ در کشورهایی که برابری جنسیتی وجود دارد، مردها از سلامت بیشتری برخوردار می باشند. همچنین طبق آمار به دست آمده در این کشورها مردها و پسرها کمتر به افسردگی و بیماری های قلبی- عروقی مبتلا می شوند و میزان مرگ و میر در آن ها کمتر است.

مردان و پسران در کشورهایی که برابری جنسیتی دارند، رفتارهای خشن کمتری از خود نشان می دهند و روابط جنسی محافظت شده ای دارند. به نظر شما علت این امر چیست؟

تاثیر تبعیض جنسیتی در مردان

تاثیر تبعیض جنسیتی در مردان

Sexism چیست؟

جنسیت زدگی، سکسیزم نام های مختلفی است که به “تبعیض جنسیتی” اطلاق می شود و به معنای هرگونه ناعدالتی و پیش داوری بر اساس جنسیت می باشد. در تبعیض جنسیتی بانوان و دختران یک جامعه ارزش کمتری نسبت به مردان پیدا می کنند که این امر سر منشاء بسیاری از خشونت ها و رفتارهای نامناسب اجتماعی می باشد.

پاره ای از عوارض و تاثیرتبعیض جنسیتی در مردان عبارتند از:

  • آزار جنسی زنان
  • تجاوز به زنان
  • اعمال خشونت جنسی و…

تبعیض جنسیتی در ایران

در مقابل در جوامعی که صفت مردانگی برای مردها، ارزش دانسته می شود؛ باعث می گردد از مردها رفتارهایی سر بزند که سلامتشان را به خطر اندازد!!! در این جوامع مردها چون فکر می کنند قدرت بدنی و توانایی جسمانی بیشتری دارند؛ مسلما تغذیه ی سالمی ندارند، مطمئنا رفتارهای خشن بیشتری از خود بروز می دهند و ممکن است رفتارهای جنسی پرخطری نیز داشته باشند.

زمانی که بار مسئولیت مالی و زندگی بر دوش مردان باشد، باعث می شود چه از نظر روحی و چه از نظر جنسی تحت فشار قرار گیرند و عمر کوتاه تری نسبت به زنان داشته باشند.

بنابراین خوب است که از همان کودکی با مشورت و کسب اطلاعات لازم از روانپزشک خوب در تهران، فرزندان پسر خودمان را طوری تربیت کنیم که یاد بگیرند احساسات خود را مخفی و سرکوب نکنند. اگر دیدید پسرتان ناراحت است؛ در این مورد با او صحبت و همدلی کنید. متاسفانه دیده شده است که مادرها به فرزندان دختر خود بیشتر توجه می کنند و از آن ها راجع به احساساتشان سوال می کنند.

اما بالعکس پسرها در بیان احساسات خود و درمیان گذاشتن آن با خانواده، احساس شرم و خجالت می کنند و در نتیجه در آینده هم نمی توانند احساسات خودشان را کنترل کنند.

تاثیر منفی تبعیض جنسیتی در مردان

تاثیر منفی تبعیض جنسیتی در مردان

نتیجه گیری

لازم است به فرزندمان همدلی کردن را بیاموزیم. زیرا وقتی پسرانمان یاد بگیرند چطور بقیه ی افراد را درک کنند، مسلما در آینده همسر و پدر بهتری خواهند بود و در جامعه نیز رفتارهای خشونت آمیز به مراتب کاهش می یابد.

از تعریف ها و جملاتی از قبیل: تو بهتری! تو والاتری! و این قبیل جملات بپرهیزید و در خاطر داشته باشید هیچگاه کارهایشان را به جنسیتشان ربط ندهید. مثلا به پسرانتان نگویید چون تو پسری نباید گریه کنی و یا نباید فلان کار را انجام دهی و این تفکر کلیشه ای مرد بودن و مردانگی را در فرزند خود پرورش ندهید.

پاسخ

17 + بیست =