تاثیر موسیقی بر اعصاب

تاثیر موسیقی بر اعصاب

آیا تا امروز به تاثیر موسیقی بر اعصاب فکر کرده اید؟

آیا تا امروز به تاثیر موسیقی بر اعصاب فکر کرده اید؟

تاثیر موسیقی بر اعصاب چیست؟

موسیقی تجربه ای زیبا و دلپذیراست که برای آرامش و در هنگام ورزش به آن گوش می دهیم . موسیقی چگونه در مغزپردازش می شود که احساس آرامش میکنیم؟در ادامه با ما همراه باشید.

تاثیر موسیقی بر مغز

مغز شما با موسیقی برخورد متفاوتی دارد در واقع در اوج احساسی یک آهنگ، در استریاتوم مغز شما ماده ای به نام دوپامین آزاد می شود. دوپامین همان پیام رسان عصبی می باشد که در لذت های ملموس تری مانند: غذا خوردن، رابطه جنسی ، مواد مخدر و… نقش دارد.

تاثیر موسیقی بر اعصاب

تاثیر موسیقی بر اعصاب

جالب تر اینکه بغیر از لحظات احساسی آهنگ ها ،دوپامین درمدت انتظار برای گوش دادن مجدد همان موسیقی هم ترشح می شود . پس گوش دادن به موسیقی اساسا شگفت انگیز است و مغز شما از طریق رها سازی دوپامین، شما را به ادامه این کار ترغیب می کند.

تاثیر موسیقی در استنباط چهره ها

شاید برایتان غیر قابل باور باشد که موسیقی می تواند در استنباط ما از چهره ها تاثیر بگذارد. به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که چهره ای خنثی دارد،اگر شما آهنگ غم انگیزی گوش کرده باشید احتمال دارد چهره آن شخص را اندوهگین ببینید. از طرفی گوش دادن به یک موسیقی شاد، باعث می شود که چهره او را شادتر از چیزی که هست تصور کنید.

تاثیر موسیقی در درمان بیماری

علاوه بر این گوش دادن به موسیقی کلاسیک توجه بصری را در بیمارانی که بر اثر سکته مغزی دچار مشکل شده اند بهبود می بخشد.

یک پژوهشگر تاثیر ۳ عامل  سکوت ، نویز سفید وموسیقی کلاسیک را بروضعیت بیماران مورد بررسی قرار داد نتایج به شرح ذیل می باشد:

در این پژوهش نشان داده شد که موسیقی کلاسیک نتایج مثبت و شگفت آوری را در بیماران ایجاد می کند، در صورتی که نتایج حاصل از سکوت خوشایند و دلپذیر نبود. به دنبال این امر به نظر می رسد نویزسفید (سر و صدا) برای توجه بصری امری مطلوب می باشد.

تاثیر موسیقی بر هوش کودکان

موسیقی در یادگیری تاثیر بسزایی دارد ،تحقیقات نشان می دهد که کودکانی که تجربه ۳ سال آموزش موسیقی را داشتند دربسیاری از تست های آموزشی عملکرد بهتری نسبت به سایر کودکان داشتند.

تاثیر موسیقی بر مغز

تاثیر موسیقی بر مغز

تاثیر نواختن موسیقی بر اعصاب

جالب است بدانید هر بارکه موسیقی دانان ساز خود را بر می دارند، داخل مغزشان حالتی مثل آتش بازی صورت می

جالب است بدانید هر بارکه موسیقی دانان ساز خود را بر می دارند وشروع به نواختن می کنند، داخل مغزشان حالتی مانند آتش بازی صورت می گیرد! اما ظاهرا از بیرون کاملا آرام و متمرکز در حال خواندن موسیقی و انجام حرکات دقیق و حساب شده و مورد نیاز به نظر می رسند ، اما برعکس در مغزشان هلهله ای بر پاست.

در دهه های اخیر دانشمندان علوم اعصاب با کمک ابزارهایی مثل FMRI واسکنرهایPET توانستند پیشرفت های عظیمی درچگونگی عملکرد مغز همراه با کنترل آن در زمان واقعی داشته باشند.

زمانی که شخصی به این ماشین ها وصل می شود، فعالیت هایی مثل مطالعه یا حل کردن مسائل ریاضی که هر کدام بخشی منطبق بر مغز دارند را می شود با استفاده از این ابزارها ها مورد مشاهده قرار داد. اما وقتی پژوهشگران شرایطی را فراهم کردند که شرکت کنندگان به موسیقی گوش دهند، چیزی شبیه آتش بازی را مشاهده کردند.

دکتر علی کربلائی ، روانکاو، روان درمانگر ، روانپزشک در غرب تهران و دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه شهید بهشتی می باشند.
شما عزیزان به منظور راهنمایی و مشاوره ی حضوری، می توانید از طریق زیر اقدام کنید:
شماره تماس: ۰۹۰۲۲۳۲۲۶۲۶

به این صورت که قسمت های مختلفی از مغز این افراد که صدا را پردازش می کرد همزمان با هم روشن می شدند، اما وقتی پژوهشگران توجه خود را ازمطالعه شنوندگان موسیقی به موسیقی دانان معطوف کردند آتش بازی کوچک حیات پشتی تبدیل به یک جشن تمام عیار شد. مشخص شد با اینکه گوش دادن به موسیقی مغز را درگیر فعالیت های نسبتا جالبی می کند اما نواختن موسیقی باعث تاثیرات حیرت انگیزی در کل بستر مغز می باشد.

دانشمندان علوم اعصاب، شاهد روشن شدن نواحی مختلفی از مغز بودند که همزمان اطلاعات مختلفی را در یک ترتیب سریع ، پیچیده و در هم تنیده وشگفت آوری پردازش می کند.به طور کلی نواختن یک ساز موسیقی در حقیقت همه ی قسمت های مغز را بخصوص بخش های دیداری، شنیداری و مناطق مرتبط به حرکات عضلانی را همزمان باهم درگیر می کند.

اثر موسیقی در روان انسان

اثر موسیقی در روان انسان

نتیجه گیری

طبق تحقیات به عمل آمده مشخص شده  است آنهایی که مدتی تحت تاثیرآموزش موسیقی قرارداشتند در مقایسه با دیگران بهبود بیشتری در عملکرد مناطق مغزشان نشان دادند، این پژوهش جدید درک ما را درباره تاثیر موسیقی بر اعصاب بیشتر می کند.

مقالات مرتبط:

درمان اضطراب

درمان استرس

درمان افسردگی

پاسخ

سه × 4 =