اگر خود زشت پندارید اینجا را بخوانید

خود زشت پنداری

شما واقعا زشتید یا خود زشت پنداری دارید؟

اختلال بد شکلی بدن یا خود زشت انگاری، یک نوع بیماری روانی است که فرد بیمار به طور مداوم در مورد طرز نگاه کردن مردم نسبت به خود نگران است.

ذهن افراد مبتلا به اختلال بدشکلی بدن معمولا درگیر تصوری از یک نقص فیزیکی یا یک نقص جزئی است که دیگران قادر به تشخیص آن نیستند و در نتیجه آن، افراد مبتلا به این اختلال خود را “زشت” تصور کرده و معمولا از قرار گرفتن در معرض دیگران و رفتن به اجتماع خودداری کرده و یا به انجام جراحی پلاستیک برای بهبود ظاهرشان اقدام می کنند.

برای آشنایی بیشتر با این اختلال تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خود زشت انگاری چیست؟

خود زشت پنداری یک اصطلاحی است که با واژه ی body dysmorphic disorder (اختلال بد شکلی بدن) یا به اختصار  BDD اشتباه شده است. یعنی آنچه در متون و دست نامه طبقه بندی بیماران داریم؛ چیزی است به نام اختلال بدشکلی بن که در اصطلاح عوام به آن خود زشت پنداری هم گفته می شود و عبارت است از اشتغال ذهنی دائم در مورد نقص یا نقائصی در ظاهر فرد که این نقایص یا خیلی خفیف هستند یا توسط دیگران قابل مشاهده و تشخیص نمی باشند!

دکتر علی کربلائی، روانکاو، روان درمانگر و روانپزشک در غرب تهران می باشند  و بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه شهید بهشتی دارند.
شما عزیزان به منظور راهنمایی و مشاوره ی حضوری برای بررسی خود زشت پنداری و کسب آموزش های صحیح برای درمان آن توسط دکتر کربلایی، می توانید از طریق زیر اقدام کنید:
شماره تماس: ۰۹۰۲۲۳۲۲۶۲۶

عوامل موثر در خود زشت پنداری

در کل سبب شناسی قطعی این بیماری نامعلوم است، اما عواملی مانند:

  • وراثت
  • ناملایمات دوران کودکی
  • سابقه ی اذیت و آزار در کودکی

می تواند در ایجاد این اختلال تاثیر داشته باشد. زمانی که مطالعاتی روی تصویر برداری مغز این افراد، به ویژه تصویر برداری های عملکرد اجرایی و فرآیندهای بینایی افراد مبتلا به این اختلال، ایراداتی وجود دارد که به همین سبب خود را زشت می پندارند.

خود زشت پنداری

خود زشت پنداری

تاثیر جراحی زیبایی در درمان خود زشت پنداری

آیا جراحی باعث آرام شدن ذهن درگیر افراد مبتلا به اختلال بدشکلی بدن می شود؟

اگر با انجام اعمال جراحی آرامشی رخ دهد، موقتی است. چون اختلال موجود درمان نشده است، بنابراین دوباره ممکن است فرد به قسمت دیگری از بدن خود حساس شود و یا همان نقطه ای را که عمل کرده است، دوباره مورد پسندش نباشد.

زیرا همانطور که قبلا گفته شد این نقایص یا خیلی خفیف هستند و یا توسط دیگران قابل مشاهده نمی باشند. پزشک جراح هم فقط یک جراحی روی آن نقطه انجام می دهد که از حالت اول خود خارج می شود.

بطور مثال: اگر روی بینی فرد جراحی صورت گیرد، باز مورد پسند فرد مبتلا به این اختلال، نیست. لذا یک جراح خوب زمانی که به بیمار شک کند، باید ابتدا او را به روانپزشک ارجاع دهد و برای انجام عمل جراحی از روانپزشک تاییدیه بگیرد.

مصاحبه ی دکتر علی کربلائی در مورد خود زشت پنداری

مصاحبه ی دکتر علی کربلائی در مورد خود زشت پنداری

البته ناگفته نماند که همه افرادی که اقدام به اعمال جراحی زیبایی می کنند، مبتلا به این اختلال نیستند و زمانی عنوان بیماری را می توان به این افراد داد که علائم، حالت بیمارگونه به خود گرفته باشد و طی مصاحبه بالینی توسط روانپزشک تشخیص داده شود که فردی به این اختلال مبتلا شده است.

بهتر است همکاری نزدیک و تنگاتنگی قبل از عمل جراحی، بین جراح و روانپزشک برقرار باشد تا از ایجاد عوارض بیشتر جلوگیری شود.

این اختلال در چه سنی بروز می کند و شیوع آن در هر دو جنس به چه میزان است؟

متوسط شروع این اختلال در سن نوجوانی بوده و در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود و میزان شیوع آن در جوامع حدود ۷/۱ تا ۴/۲ درصد است، یعنی بطور میانگین از هر صد نفر، دو نفر به این اختلال مبتلا می باشند.

علائم اختلال خود زشت پنداری

علائم و نشانه های ابتلا به این اختلال چیست؟

افرادی که این اختلال را دارند، در پاسخ به نگرانی های ظاهری، نقاط بدن خود با دیگران را مقایسه می کنند.

  • یعنی اگر به بینی خود حساس هستند، دائم بینی خود را با دیگران مقایسه می کنند و در آینه ظاهر خود را بیش از اندازه چک می کنند.
  • یا حتی نقایص خود را از دیگران پنهان می کنند. بطور مثال: اگر به بینی خود هستند، سعی می کنند با تکنیک های آرایشی و گریم نقایص بینی خود را بپوشانند. یا اگر فردی کچل باشد، برای پنهان کردن این نقص از کلاه گیس استفاده می کند.

بطور کلی آن نقطه از بدن را که به آن حساس هستند ، از دیگران مخفی می سازند و همواره به دنبال تایید دیگران هستند و آن جز بدن را به قصد چک کردن، دائما لمس می کنند.

علائم خود زشت پنداری

علائم خود زشت پنداری

خود زشت پنداری با کدام بیماری روانی ارتباط دارد؟

۷۵ درصد این بیماران در طول زندگی به افسردگی و یک سومشان به اختلال وسواسی جبری مبتلا می شوند و ۳۰ درصد این افراد نیز در طول زندگی خود حملات پانیک را تجربه می کنند، بنابراین اختلال بدشکلی بدن یا BDD همراهی زیادی با حساسیت به طرد شدن و کاهش اعتماد به نفس در افراد دارد.

درمان خود زشت پنداری

آیا این اختلال قابل پیشگیری است؟

این بیماری قابل پیشگیری نیست اما قابل درمان است و راهکار درمانی مناسب برای رفع این اختلال، انتخاب بهترین روانپزشک در تهران و مراجعه ی به موقع می باشد. بعد از بررسی های لازم، پزشک راهکار مناسبی به منظور درمان این اختلال را انتخاب می کند.

دوره ی درمان این اختلال چقدر طول می کشد؟

دوران درمان شناختی و رفتاری بیش از ۱۰ تا ۲۰ جلسه می تواند باشد. درمان دارویی نیز ۶ ماه تا یکسال زمان لازم دارد.

لازم به ذکر است؛ دوره ی درمان در هر فرد بسته به شدت اختلال و پارامترهای دیگر، متفاوت می باشد و می تواند کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

نتیجه گیری

در اوایل این اختلال ممکن است، نگرانی فرد در مورد یک یا چند نقطه از بدنش باشد، اما با عدم درمان به موقع و مناسب این اختلال و ادامه یافتن آن، روند بیماری ذهن فرد را بیشتر مشغول می سازد و تعداد نقاط حساسیت بدنی نیز افزایش می یابند.

حتی ممکن است؛ در مواقعی که این اختلال شدت یابد، شاهد خودکشی افرادی که خود زشت پنداری دارند، نیز باشیم!

خود زشت پنداری، اختلالی مهم می باشد که نیاز به درمان به موقع دارد. همان طور که در مطالب فوق ذکر شد، شما برای درمان این اختلال نیاز دارید تا با روانپزشک مشورت نمایید.

بنابراین می توان گفت در صورت عدم مراجعه به روانپزشک و امتناع از درمان فرد مبتلا به این بیماری، احتمال ایجاد عوارض نامطلوب بیشتر و یا خودکشی به مراتب بیشتر می شود.

پاسخ

1 × 4 =