زوج درمانی

زوج درمانی

ارتباط زناشویی سالم و موفق، شادی و نشاط را در زندگی به همراه دارد. بسیاری از زوجین، به سختی می توانند با هم ارتباط برقرار کنند، در چنین شرایطی، بهتر است جهت حل مشکل شان به روانپزشک مراجعه کنند، قبل از این که دیگر راهی برای کنترل و حل مشکل وجود نداشته باشد.

چه زمانی برای زوج درمانی به روانپزشک مراجعه نماییم؟

یک سری نشانه ها وجود دارد که نشان می دهد بهتر است زوجین جهت زوج درمانی به روانپزشک مراجعه کنند. که برخی از آن ها عبارتند از:

کمتر پیش می آید که زن و شوهری در تمامی مسائل با هم تفاهم کامل داشته باشند. اما زمانی که درگیری و اختلاف ادامه پیدا کند و یا یکی از زوجین، رفتار نامناسبی با دیگری داشته باشد، نیاز به زوج درمانی خواهد بود. زوج درمانی به حل مشکل و ایجاد روابط سالم کمک می کند.

زوج درمانی

زوج درمانی

زمانی که یکی از زوجین به دیگری آسیب می زند، چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ روانی، دیوار اعتماد از بین خواهد رفت. از بین رفتن  اعتماد در زندگی زناشویی می تواند زمینه ساز بروز مشکلات جدی تر در آینده شود. مراجعه به روانپزشک و زوج درمانی، این امکان را برای زوجین فراهم می کند که در محیطی کاملا آزاد و بدون قضاوت، در مورد احساس شان نسبت به هم در آینده و گذشته، به بحث و گفت و گو بپردازند.

زمانی که مشکلی در خانواده به وجود می آید، ممکن است یکی از زوجین از دیگری دوری کند، که دلیل آن می تواند عدم تمایل فرد به بحث کردن و یا قضاوت از سوی دیگری باشد. حفظ رابطه، آن هم زمانی که یکی از زوجین با بی میلی از کنار مشکلات و مسائل موجود رد می شود، کار نسبتا دشواری خواهد بود. زوج درمانی در چنین شرایطی، زوجین را وادار می کند تا با مشکل شان روبرو شوند.

دکتر علی کربلائی ، روانپزشک ، روانکاو ، روان درمانگر و دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه شهید بهشتی می باشند.
شما عزیزان به منظور راهنمایی و مشاوره ی حضوری برای زوج درمانی،  می توانید از طریق زیر اقدام کنید:
شماره تماس: ۰۹۰۲۲۳۲۲۶۲۶

جلسات زوج درمانی

در اولین جلسه زوج درمانی، روانپزشک به شناخت زوجین می پردازد، محوریت این جلسات حول موضوعاتی مانند تقویت و بهبود رابطه زناشویی، چگونگی حل مشکلات و رسیدن به اهداف می چرخد. در برخی موارد، آموزش هایی به زوجین داده می شود و از آن ها خواسته می شود که موارد گفته شده را در منزل نیز بکار گیرند.

بسیاری از روانپزشکان معتقدند که در صورتی که آموزش های داده شده در منزل انجام شود، اثربخشی درمان چند برابر خواهد شد.

زوج درمانی به حل چه مشکلاتی کمک می کند؟

زوجین بنا به دلایل گوناگونی به روانپزشک مراجعه می کنند و خواهان انجام زوج درمانی هستند. در صورتی که مشکل پیش آمده در زندگی بر رابطه زناشویی تاثیر بگذارد و باعث دور شدن زن و شوهر از هم شود، زوج درمانی توصیه می شود.

زوج درمانی

زوج درمانی

زوج درمانی با فراهم کردن محیطی امن برای زوجین باعث می شود تا افراد بتوانند به راحتی در خصوص مسائل شخصی شان نیز صحبت کنند. برقراری ارتباط، یکی از نگرانی های زوجین است. افراد دوست دارند شنیده شوند و طرف مقابل برای شان ارزش و احترام قائل شود.

تغییر شغل، پدر و مادر شدن برای بار اول، جابجایی خانه و از دست دادن شغل، از جمله مواردی هستند که می توانند بر روابط زناشویی و بنیان خانواده تاثیر بگذارند. زوج درمانی این شانس را به زوجین می دهد که با هم به بحث و گفت و گو بپردازند و نحوه مقابله با تغییرات این چنینی را فرا بگیرند.

زوج درمانی

اگر یکی از زوجین تمایلی به شرکت در جلسات زوج درمانی نداشته باشد، چه باید کرد؟

در برخی موارد، شاهد این مورد هستیم که یکی از زوجین تمایل کمتری به شرکت در جلسات مشاوره دارد. در چنین شرایطی بهتر است با طرف مقابل تان در خصوص دلیل اصلی این مشاوره صحبت کنید و او را متقاعد کنید که شما را همراهی کند.

در صورتی که طرف مقابل شما تمایلی به شرکت در جلسات مشاوره ندارد و بر تصمیم خود پافشاری می کند، خودتان در این جلسات شرکت کنید و از مزایای این درمان بهره ببرید. شرکت در این جلسات به شناخت بهتر خودتان کمک می کند. در صورتی که همسرتان متوجه تغییرات مثبت ایجاد شده در شما شود، ممکن است برای شرکت در جلسات مشاوره ترغیب شود.

معمولا چند جلسه زوج درمانی نیاز می باشد؟

نمی توان نظر قطعی در این مورد داد. تعداد جلسات مشاوره به خود زوجین و مسائلی بستگی دارد که مورد بحث و بررسی قرار می گیرند. در برخی موارد چند جلسه مشاوره کافی است، در حالی که برخی دیگر زوجین باید چند سالی به روانپزشک مراجعه کنند.

در کل، اگر هر دو زوجین با هم در جلسات مشاوره شرکت کنند و برای رسیدن به هدف مشترک و حل مشکل شان تلاش کنند، قطعا نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

پاسخ

سه × دو =