آیا اعتیاد یک بلای خانمان سوز است؟

عوارض اعتیاد

عوارض اعتیاد منحصر به فرد نمی باشد و می تواند زندگی اطرافیان و نیز خانواده را تحت تاثیر قرار دهد.

متاسفانه به تازگی معاونت ستاد پیشگیری از مصرف مواد مخدر اعلام کرد که: سن مصرف مواد مخدر به ۱۵ سالگی رسیده است!!! در این مقاله به ابعاد مختلف زندگی شخصی و اجتماعی که تحت تاثیر عوارض اعتیاد قرار می گیرند می پردازیم.

اعتیاد به مواد مخدر

در جامعه ی امروزی اعتیاد امری طبیعی و عادی محسوب می شود. فرض کنید یک روز به هنگام رفتن به سرکار:

  • با عبور از مقابل دکه ی روزنامه فروشی، روزنامه ای را دیده باشید که سرتیتر آن این جمله باشد: “اعتیاد بلای خانمان سوز”. با دیدن این جمله به چه چیزی فکر می کنید؟
  • در ادامه ی راه ممکن است کارتن خواب هایی را ببینید که در حال مصرف مواد یا استعمال دخانیات هستند. آیا دیدن این افراد در این شرایط ذهنتان را درگیر می کند؟
  • در طول روز در محیط کار ممکن است از همکاران خود بشنوید که فلان همکار به دلیل اعتیاد همسرش از او جدا شده است.
  • بعد از بازگشت از محیط کار به منزل، ممکن است در هنگام تماشای تلویزیون باز هم جمله ی “اعتیاد بلای خانمان سوز” را بشنوید.
عوارض اعتیاد

عوارض اعتیاد

عوامل اعتیاد

به نظر شما چرا بعضی افراد معتاد می شود؟

استعداد بیولوژیک و زیست شناختی اعتیاد، قابل تامل می باشد. بروس الکساندر روانشناس اهل ونکوور کانادا، آزمایش جالبی را در این زمینه انجام داد. ایشان یک قفس خیلی ساده ای برای یک موش ساخت، در این قفس دو عدد ظرف حاوی آب برای مصرف موش قرار داد.

یکی از این ظرف ها حاوی آب خالص و دیگری آب حاوی مواد مخدر (کوکائین یا هروئین) بود. نتیجه ی آزمایش این بود که، موش آنقدر از آب حاوی مواد مخدر مصرف می کند تا مسموم شود و بمیرد!!!

درواقع موش داخل قفس به دلیل اوردوز مرده بود. در مرحله ی بعدی قفسی را ساخت که نام آن را پارک موش ها گذاشت. داخل این قفس انواع و اقسام وسایل بازی و خوراک متنوع به علاوه دو ظرف آبی که در آزمایش قبلی استفاده کرده بود را در اختیار تعداد زیادی موش قرار داد. در این قفس موش ها می توانستند در کنار یکدیگر زندگی کنند و باهم رابطه برقرار کنند.

فکر می کنید نتیجه ی آزمایش چه بود؟ برخلاف حدس شما با ایجاد فضای شاد و مناسب برای موش ها،هیچ کدام از آن ها از آب حاوی مواد مخدر مصرف نکردند و به دلیل اوردوز نمردند!!!

عوارض اجتماعی اعتیاد

عوارض اجتماعی اعتیاد

واقعیت این است که ما آنقدر درگیر روزمرگی های زندگی هستیم که مقوله ی عوارض اعتیاد که بارها و بارها توسط رسانه ها و در اجتماع به آن پرداخته می شود را نمی بینیم و نسبت به آن بی اهمیت می باشیم.

شاید تنها با دیدن صحنه ای دلخراش مثل افتادن یک معتاد در جوی آب نظرمان را برای چند دقیقه جلب و فکرمان را درگیر کند. آیا دیدن کودکی که در حال مصرف مواد مخدر یا استعمال دخانیات می باشد، باعث آزرده خاطری شما نمی شود؟

شاید تنها کاری که فرد با دیدن این صحنه های نامطلوب، قادر به انجام آن می باشد، ناراحت شدن و افسوس خوردن برای فرد معتاد باشد.

اما شرایطی را در نظر بگیرید که این اعتیاد و حواشی ناگوار آن، سر از خانه ی خود ما دربیاورد!!!

در این حالت تمام روزمرگی هایی که ما را از توجه به این مسئله غافل ساخته بود، تبدیل به آشفتگی و نگرانی می شوند.

تصور کنید روزی در جیب همسر، فرزندتان و یا یکی از عزیزانتان، بسته ای مشکوک به مواد مخدر پیدا می کنید؟ واکنش شما چیست؟!؟ کمی به این سوال فکر کنید. بگذارید ذهنتان به چالش کشیده شود.

شما عزیزان می توانید با خواندن مقاله ی اعتیاد اطلاعات بیشتری در مورد این عارضه کسب کنید.

پیشگیری از اعتیاد

زمانی که صحبت از جلوگیری از ایجاد یک امر مطرح می شود نا خود آگاه شعار معروف: “پیشگیری بهتر از درمان است” در ذهن جای می گیرد.

شاه کلید پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر و جلوگیری از ایجاد شخصیت های نابه هنجار در نوجوانان و جوانان امروزی، دو نکته ی زیر می باشد:

  • آموزش دیدن اصول فرزند پروری صحیح توسط والدین
  • ایجاد بستر مناسب برای کسب و آموزش مهارت های لازم برای زندگی در جامعه ی امروزی توسط فرزندان

بعبارت دیگر از زمانی که بچه ی ما به دنیا می آید تا زمانی که فرزندمان به سنین مستعد به کسب رفتارهای نا به هنجار یا ابتلا به اعتیاد نزدیک می شود، باید تحت آموزش و پرورش صحیح قرار گیرد.

نتیجه گیری

برنامه ریزی و آموزش مهارت های لازم برای زندگی مقوله ی بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. با آموزش روش های مناسب و اخذ راهنمایی های لازم از بهترین روانپزشک در تهران می توانید آمادگی لازم برای پیشگیری از عوارض اعتیاد را کسب کنید.

با تشکر از همراهی شما بزرگواران، مدیریت سایت: دکتر علی کربلائی (متخصص اعصاب و روان، روانپزشک در غرب تهران)

راه های ارتباطی با ما:

شماره ی تماس:

صفحه اینستاگرام

پاسخ

هشت − چهار =