فکرهایتان را نوشخوار نکنید!!!

نشخوار فکری

نشخوار فکری مثل نوار است. نواری که گیر کرده و یک آهنگ را دوباره و دوباره تکرار می کند. برای مثال: بحثی را که با دوستتان داشته اید، در ذهنتان تکرار می کند یا اشتباهات گذشته را به یاد شما می آورد.

وقتی افراد نشخوار فکری می کنند، زیادی درباره وضعیت ها و اتفاقات زندگی فکر می کنند.اتفاقاتی مانندکار یا رابطه خانوادگی برایشان مثل وسواس می شود. وقتی افراد برای مدت طولانی نشخوار فکری می کنند، اعضای خانواده و دستان آن ها از دستشان خسته می شوند و حمایت خود را از فرد دریغ می کنند.

برای آشنایی بیشتر با نشخوار فکری تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نشخوار ذهنی در روانشناسی

نشخوار فکری چیست؟

برخی حیوانات مانند گاو و گوسفند آن چیزی را که یکبار خورده اند از معده به دهنشان برمی گردانند و دوباره می جوند و فرو می دهند، این کار را نشخوار در حیوانات می گوییم.

واژه ای در روانشناسی باب شده است به نام ” نشخوار ذهنی “، که در واقع فرد مدام فکر خود را از درون مغزش به یاد آورده و بازیابی می کند. یعنی مانند خوراکی به دهن می آورد و فرو می دهد و به دلایل و نتایجش فکر می کند بدون اینکه به نتیجه ای برسد یا راه حلی برای آن پیدا کند.

فرد این کار را در ساعت دیگری از روز دوباره و دوباره تکرار می کند که بسیار اذیت کننده و آزار دهنده می باشد.

رابطه ی نشخوار فکری با افسردگی چیست؟

نشخوار فکری رابطه زیادی با افسردگی دارد. یعنی افسردگی نشخوارهای فکری عبارتند از؛ افکار حسرت آمیز گذشته مانند اینکه چرا من این کار را کردم؟ چرا آن کار را نکردم؟

مشغولیت های ذهنی افراد در برخی بیماری ها عبارت است از:

در افسردگی: نشخوارهای فکری غم انگیز

در اضطراب: نگرانی

در وسواس: نشخوارهای فکری که دائم در ذهن فرد تکرار می شود و این افراد زمانی که در مهمانی هستند، مثلا به این فکر می کنند اگر شیر گاز را باز گذاشته باشند، خانه آتش گرفته است و این تبدیل به نشخوار فکری نامطلوبی برای فرد است که موجب می شود فرد از مهمانی هیچ لذتی نبرد.

نشخوار فکری

نشخوار فکری

افراد مبتلا به نشخوار فکری دچار چه نوع آسیب هایی می شوند؟

آسیب عمده ای که نشخوار فکری به یک انسان وارد می کند، اتلاف وقت آن فرد و خستگی ذهنی است. یک روانپزشک در طول روز با بیمارانی مواجه می شود که ساعت ها به نشخوار فکری می پردازند، بنابراین از عملکرد خود باز می مانند و نمی توانند به کارهای خود از جمله تحصیل و خانه داری و غیره بپردازند، چراکه از صبح تا شب ساعت ها روی یک موضوع به طور مداوم نشخوار کرده اند.

فردی که نشخوار فکری دارد انرژی زیادی را مصرف می کند، زیرا مغز در حالت پایه نیز انرژی زیادی مصرف می کند، چه برسد به فردی که نشخوار فکری داشته و صبح تا شب فکر و ذهنش فعال باشد!!!

بنابراین شب با خستگی زیادی مواجه بوده و این خستگی به دنبال خود؛ تحریک پذیری، عصبانیت و پرخاشگری را به همراه دارد. زیرا نشخوار فکری نتیجه و راهکاری به دنبال ندارد و فقط موضوع مورد نظر در فکر و ذهن فرد بصورت مداوم تکرار می شود.

علائم و نشانه های نشخوارهای فکری

نشخوار فکری، خود را با چه علائمی نشان می دهد؟

گاهی آدم ها برای فرار از نشخوارهای ذهنی و فکری ممکن است بخوابند و وقتی به کند و کاو این موضوع می پردازیم، متوجه می شویم که فرد برای فرار از این افکار به خواب پناه برده است.

ممکن است فرد درگیر نشخوار فکری به خوردن روی آورد. پرخوری عصبی ناشی از مشغولیت های ذهنی باعث افزایش وزن در افراد مبتلا به نشخوار فکری می شود.

چاقی ناشی از نشخوار فکری خود عوارض روانی و جسمی دیگری را برای فرد ایجاد می کند. برخی از بیماران نشخوارهای فکری خود را فقط در ذهن نگه نمی دارند و آن را به بیرون تراوش می دهند.

نشخوار ذهنی

نشخوار ذهنی

راه های مقابله با نشخوار ذهنی

یکی از راه های فائق آمدن یا کمتر کردن نشخوارهای ذهنی مشغول کردن فرد با فعالیت های روزانه است. باید به این نکته توجه داشت، نشخوارهای فکری وقتی سراغ فرد می آیند که بیکار باشد بنابراین وقتی که برنامه روزانه فرد با فعالیت هایی مناسب پر شود.

به دنبال این امر نشخوارهای ذهنی کمتر می شود و چون در نشخوار ذهنی حل مسئله وجود ندارد و فقط موضوع مورد نظر نشخوار می شود، باید از روانپزشک روش های حل مسئله را یاد گرفت.

توقف نشخوار فکری

دوره درمان بسته به نوع اختلال متفاوت است. به عنوان مثال: افسردگی یک دوره ۶ تا ۸ ماهه درمان دارویی لازم دارد و در برخی درمان های درازمدت تر و عمقی تر ممکن است تا چند سال نیز طول بکشد.درمورد بیماری اضطراب نیز می توانید به مقاله ی درمان اضطراب مراجعه نمایید.

 نتیجه گیری

نشخوارهای ذهنی در هر فرد دارای ریشه های متفاوتی می باشد که نیاز به بررسی پزشک دارد. اگر علائم نشخوار فکری دارید و یا به دنبال راهکاری برای توقف این نشخوار می باشید بهتر است به بهترین روانپزشک در تهران مراجعه نمایید و اطلاعات و راهنمایی های مورد نیاز برای مهار افکار پوچ و بیهوده را بدست آورید.

پاسخ

19 − پنج =