نقش ورزش در یادگیری کودکان

نقش ورزش در یادگیری کودکان

شاید تا به حال به این موضوع فکر کرده باشید که نقش ورزش در یادگیری کودکان و کسب مهارت توسط آن ها چیست؟ به چه نتیجه ای رسیده اید؟

آیا تعطیلات سبب ایجاد تاثیرات مثبت در روند یادگیری کودکان می شود و یا بالعکس؟

جالب است بدانید؛ طبق تحقیقات به عمل آمده مشخص شده است که کودکان در طی تعطیلات از آرامش روانی بیشتری برخوردار هستند و این امر باعث آمادگی بیشتر آن ها برای کسب مهارت های فردی و اجتماعی، تسهیل یادگیری و… می شود.

همچنین لازم به ذکر است؛ تفریحات و سرگرمی های ایام تعطیل راهکار بسیار مناسبی برای کنترل و کاهش نشانه های استرس و اضطراب در کودکان می باشد. پیشنهاد می شود به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله ی درمان اضطراب مراجعه نمایید.

ورزش و یادگیری کودکان

ورزش و یادگیری کودکان

اهمیت ورزش برای کودکان و نوجوانان

بررسی های به عمل آمده نشان داده است که کودکان در روزهایی که به مدرسه می روند زمان کمی برای بازی کردن با والدینشان دارند. همچنین با وجود مشغله های فراوان والدین، کودکان مجبور می شوند تا اوقات فراغت خود را در منزل بمانند و به بازی های کامپیوتری و سرچ کردن در فضای مجازی بپردازند.

شایان ذکر است، محدود شدن کودک در فضای خانه و کم تحرکی آن یکی از عوامل موثر در افزایش وزن و چاقی کودکان است.

شما عزیزان می توانید اطلاعات لازم جهت نقش ورزش در یادگیری کودکان را یک متخصص اعصاب و روان دریافت کنید و برنامه ریزی های لازم جهت ارتقاء و پیشرفت سطح تمرکز و قدرت ذهنی دلبندتان را انجام دهید.

تاثیر ورزش بر یادگیری ریاضی

اگر به دنبال انتخاب بهترین گزینه برای سرگرمی کودک خود می باشید باید به این نکته توجه کنید که؛

  • محققان دریافته اند که انجام تفریحاتی که در محیط های باز انجام می شود تاثیر مثبت و حائز اهمیتی در بهبود یادگیری کودکان و همچنین ایجاد خلق و خوی بهتر آن ها دارد.

یکی از علل موثر در این موضوع؛ تماس با نور و روشنایی طبیعی می باشد!!! نور طبیعی زمینه ی مناسبی را جهت ترشح و تولید نوروترنس میتر ها و اندورفین ویژه ای بنام دوپامین، فراهم می آورد که این هورمون ها تاثیرات شگرفی در متابولیسم بدن و همچنین بهبود خلق و خو و کنترل پرخاشگری در کودکان، دارند.

نکته ی قابل توجه:

طبق بررسی های بعمل آمده در سال ۱۹۹۸ توسط محقق بزرگی بنام پروتون و همکارانش، مشخص شد که؛

  • انجام فعالیت های ورزشی در محیط باز و در معرض نور خورشید و هوای تازه، باعث تقویت و پیشرفت یادگیری ذهنی و همچنین افزایش قدرت تمرکز می شود.

ناحیه ی پیشانی قسمتی از مغز است که نقش بسیار مهم و موثری در تمرکز ذهنی، قدرت تصمیم گیری و همچنین برنامه ریزی دارد. فعالیت های ورزشی مانند: دویدن، نرمش های ایروبیک و همچنین پریدن از جمله حرکات مفیدی است که می توانند لوب پیشانی را تحت تاثیر قرار دهند.

نقش ورزش در یادگیری کودکان

نقش ورزش در یادگیری کودکان

اهمیت ورزش برای کودکان

برای بررسی های بیشتر در این زمینه، محققان کودکان را به دو گروه زیر تقسیم کردند:

  • در این گروه کودکان به انجام فعالیت های ورزشی می پرداختند.
  • در گروه دوم کودکان هیچگونه فعالیت جسمانی نداشتند.

بعد از گذشت زمان مشخص شد که کودکان گروه اول، نسبت به کودکان گروه دوم از سطح ادراک و تمرکز بالاتری برخوردار بودند.

  • تحقیقات و بررسی های بعمل آمده توسط پورتر و آمیزو نشان داده است که سطح تمرکز در کودکانی که دچار عقب افتادگی و یا بیش فعالی هستند، با انجام فعالیت ها و حرکات فیزیکی در مدت زمان مشخص، افزایش می یابد.
  • توجه داشته باشید دانش آموزانی که در مقاطع بالای تحصیلی هستند، تاثیر پذیری بیشتری نسبت به نتایج حاصل از فعالیت های فیزیکی در محیط باز دارند.

چکیده مطلب

نقش ورزش در یادگیری کودکان مقوله ای بسیار مهم است که والدین باید همواره آن را مد نظر قرار دهند. به همین منظور توصیه می شود تا روزانه حداقل ۲۰ دقیقه به کودکان استراحت داد تا بتوانند به انجام فعالیت های فیزیکی و شناختی در فضای باز بپردازند.

با تشکر از حسن توجه شما، مدیریت سایت:  دکتر علی کربلائی، روانکاو، روان درمانگر و روانپزشک در غرب تهران  

شما عزیزان به منظور راهنمایی و مشاوره ی حضوری می توانید از طریق زیر اقدام کنید:
شماره تماس: ۰۹۰۲۲۳۲۲۶۲۶

پاسخ

18 + 2 =